Haberin Medya Linkleri
T.C. Vakfıkebir Kaymakamlığı

Karadenizli Edebiyat Severlerimizin Sıcaklığı Ve Konukseverliği İle Her Anı Dolu Dolu Geçen II. Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali

27 Nisan 2017Trabzon Havalimanı ilk kez bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali” 21-26 Nisan tarihleri arasında Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Rusya’dan gelen 35 edebiyatçının katıldığı ve Ortahisar, Vakfıkebir, Sürmene ile Akçaabat ilçelerinde gerçekleşecek etkinliğin açılışı Trabzon Havalimanı’ndaki fotoğraf sergisiyle başladı. Açılışa Ortahisar Belediye Başkan yardımcısı Selahattin Çebi, Trabzon Havalimanı Başmüdürü Ahmet Aydın, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği üyeleri, edebiyatçılar ve davetliler katıldı. İlk kez bir etkinliğe ev sahipliği yapan Trabzon Havalimanı’nda yolcularda sergiye ilgi gösterirken, sergide “UFET’in atfedildiği yazarlar fotoğraf sergisi” ve “Kervan yolu fotoğraf sergisinin” yanı sıra Trabzon Havalimanı çalışanlarının da çektiği fotoğraflar sergilendi.

Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği Genel Başkanı Esma Ala Türkmen, Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali’nin ilk kez 2014 yılında düzenlendiğini belirterek, “O zaman Gürcistan, İran, Rusya ve Türkiye edebiyatı Trabzon’da 4 ayrı ilçede konuşuldu. Festivalimizin teması yol ve mekan. Biz farkındalık yapmaya çalışıyoruz. Edebiyat konuşurken aynı zamanda tanımak ve tanıtmak ilkesinden yola çıkıyoruz. Sadece edebiyat konuşmuyoruz kültürümüzü, turizmimizi tanıtıyoruz” dedi. Trabzon Havalimanı Başmüdürü Ahmet Aydın ise, ilk kez bir etkinliğin Trabzon Havalimanında düzenlendiğini dile getirerek, “Trabzon Havalimanımız uluslararası statüde bir havalimanıdır. Bugün burada uluslararası edebiyat festivaline de ev sahipliği yapmaktan mutluyuz” ifadelerini kullandı.

22 Nisan günü Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Rusya’dan gelen 35 edebiyatçının katıldığı festivalin Vakfıkebir ayağı Mehteran eşliğinde ilçe turuyla başladı. Vakfıkebir Limanı’nda Gülbaharhatun’un karaya çıkışının temsili olarak gerçekleştirildiği etkinlikte halk oyunlarının gösterisinin ardından ekmek sunumu yapıldı. Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde Büyüklimanlı fotoğraf sanatçıları ve basın mensuplarına ait fotoğraf sergisi açılışında konuşma yapan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Vakfıkebir’in tarihi ile çok köklü bir ilçe olduğunu belirterek, tarihinde birçok olaylara tanıklık etmiş ekmeği ve tereyağıyla ticarete konu olmuş bir liman kenti olduğu söyledi.

Vakfıkebir İran edebiyatı gününe ev sahipliği yaptı. Programda ilk olarak İran müziği eşliinde İran’dan görüntülerin yer aldığı bir video gösteri sunuldu. Ardından Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Nimet YILDIRIM, İran’ın yetiştirdiği, ülkemizde de eserleriyle çok iyi bilinen Şirazlı Sadi’yi tanıtarak edebi kişiliğini örnek şiirleriyle sundu. Yine aynı Üniversite’den misafir öğretim üyesi Sayın Prof . Dr. Rahim KOUSHESH Sadi’nin çok güzel gazellerini Farsça olarak dinleyicilere Fars müziği eşliğinde okurken gazellerin çevirilerini yine Prof. Dr. Nimet YILDIRIM yaptı. İran Kültür Ataşesi Sayın Hasan DİDBAN da kültür konulu bir konuşma yaptı. İlginç bir örtüşme, 22. Nisan Ulu şair Sadî’nin doğum günüydü.

Programın yorulmak nedir bilmeden her aşamasında emeği geçen başta Esma Hanım ile Canan Hanım olmak üzere organizasyona ev sahipliği yapan Trabzon Valiliği, Belediye Başkanlığı ve ilçe yöneticilerimize sonsuz teşekkürler.

Haber Görselleri