Haberin Medya Linkleri

Yakın Doğu Üniversitesi’nde I. Uluslararası Muhammed Hüseyin Şehriyar Anısına Edebi Kongre

17 Nisan 2017Yakın Doğu Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün düzenlediği “1. Uluslararası Muhammed Hüseyin Şehriyar Anısına Edebi Kongre”, AKKM Mavi Salonda çeşitli yurtdışı ve yurtiçi üniversitelerden katılmış olan akademisyenlerin katılımıyla 11-15 Nisan 2017 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Lefkoşa'da gerçekleştirildi.

Kongrenin açılışında, YDÜ Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Fahreddin SADIKOĞLU ile Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ da hazır bulundular. Kongreye Türkiye’den (İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali GÜZELYÜZ ile Prof. Dr. Mehmet ATALAY, Kırıkkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nimet YILDIRIM), Azerbaycan’dan (Nizami Gencevî Milli Araştırma ve Müzesi, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi), İran’dan(Tebriz Üniversitesi) ve KKTC’den (YDÜ başta olmak üzere, Lefke Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) toplam 26 makale ile katıldılar. Kongrenin üç ayrı seksiyonda başlayarak Şehriyar’ın yaratıcılığı, edebi kişiliği, hayatı, eserleri, şiirlerinde dil ve üslup, edebi akımlar ve işlenmiş bediî sanat ve edebi sanatların ele alındı.

Kongrenin bilim ve düzenleme kurulu başkanı, Prof. Dr. Ghadir GOLKARIAN ise Şehriyar kongresinin düzenlemesi hakkında açıklama yaparak amaçlarını Eski Türk Edebiyatı ile Çağdaş Türk Edebiyatı arasında doğru ve sağlam köprü kurulmasının gerekliliğine değinip şöyle dedi: “Şehriyar ne kadar çağdaş şair tanınsa da kullandığı dil ve üslubuyla birlikte Eski Türk Edebiyatı’ndaki aruz sanatını, bahirlerini çok ustalıkla işlemiş, ayrıca Tanzimat, Servet-i Fünûn dönemine özgü izleride günümüz şiir sahasına taşımıştır. O şiirlerindeki kavramsal niteliklerini gelecek nesillere armağan olarak 3 ciltte Farsça ve 1 ciltlik Türkçe divanını ithaf etmiştir.”

Kongreye İran İslam Cumhuriyeti Güney Kıbrıs Büyükelçisi Dr. Reza ZEBİB mesajında ise kongreye ev sahipliği yapan ve ülkelerarası akademik işbirliği ve elde ettiği başarılarıyla çok önemli yol kat ettiğine vurgu yapıp tebrik etti. Büyükelçi, YDÜ tarafından kültürel ve akademik işbirliğine önem verip zemin hazırlayacağını çok önemli bir vizyon olarak niteleyerek kongreyi desteklediği için teşekkür etti. O, insanların yüceliğe yönelmesini öze dönüş ve fıtrî kabiliyetlerine bağlı olduğunu açıklayarak şairleri de simûrg kuşu gibi yükseklik ve yüceliği benimseyen kişiler olarak niteledi. Şehriyar da onlardan biridir olarak diye kongrenin amacına dikkat çekti.

Prof. Dr. Ghadir GOLKARIAN’a İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Rıza ZEBİB Bey’e ve Yakın Doğu Üniversitesi yetkilileri ve öğrencilerine bu kongrenin hazırlanması, çok güzel bir organizasyonla gerçekleştirilmesi, konukseverlikleri ve fedakârlıklarından dolayı sonsuz teşekkürler…

Haber Görselleri